|
Plivačko uho” je upala spoljašnjeg ušnog kanala, koja najčešće nastaje zbog zaostatka vode nakon kupanja i plivanja, stvarajući vlažnu sredinu koja je povoljna za rast bakterija i gljivica. Češće se javlja leti, naročito kod dece i može biti vrlo neugodna i bolna. Profesionalni plivači koriste kape i čepiće za uši kao preventivnu meru, iako su stavovi lekara po ovom pitanju oprečni. Takođe, ove mere nisu baš popularne kod roditelja, obzirom da deci remete komfor i kvare zabavu na bazenu ili moru. Danas na tržištu postoje sprejovi za uho koji su vrlo efikasni u prevenciji “plivačkog uha” i spadaju u obavezan deo putne apoteke.
Upala uha - “muka” u letnjem periodu
Upala spoljašnjeg ušnog kanala najčešće se javlja leti, kako kod dece tako i kod odraslih, kao posledica dugotrajnog zadržavanja u vodi. Nastaje zbog iritacije kože u spoljašnjem ušnom kanalu, a javlja se kada voda ostane zarobljena u uhu. Voda se obično zadržava iza nakupljenog cerumena, pa je onemogućeno njeno potpuno izbacivanje. Ova upala, zvana još i “Plivačko uho”, ima vrlo neugodne simptome, u početku se javlja svrab i peckanje u uhu, a zatim bol, koji može biti vrlo jak i proširiti se na celu ušnu školjku. Uho je otečeno i bolno na dodir, a obično je prisutan i osećan zapušenosti. Kod jačih infekcija bol se može proširiti ka licu, temenu ili vratu.
Pažljivo sa čišćenjem ušiju!
Cerumen (ušni vosak) je proizvod prirodnog lučenja našeg organizma, nastaje lučenjem sitnih žlezda smeštenih u prolazu između spoljašnjeg i unutrašnjeg uha. Ove žlezde se zovu ceruminalne žlezde i spadaju u grupu znojnih žlezda. One luče ušni vosak koji stvara zaštitni sloj na unutrašnjoj strani ušnog kanala, zadržava prašinu i druge sitne čestice i onemogućava njihov ulaz u osetljivo područije unutrašnjeg uha. Takođe, cerumen ima antigljivično i antibakterijsko dejstvo, a leti je veoma značajna njegova uloga sredstva za zaštitu od zadržavanja vode u ušnom kanalu, koja može uzrokovati Otitis externu, odnosno upalu spoljašnjeg slušnog kanala. U normalnim količinama, cerumen pomaže samočišćenje uha i ne treba ga uklanjati mehanički, higijenskim štapićima, jer se na taj način uklanja prirodna zaštita i koža postaje podložna infekcijama. Higijenski štapići mogu dublje potisnuti stvoreni cerumen, i izazvati stvaranje ceruminalnog čepa. U poslednje vreme, umesto toga, lekari sve češće savetuju upotrebu sprejova (VaxolTM sprej za uho) koji pomažu prirodni proces samočišćenja ušnih kanala, a ne remete dragocene zaštitne mehanizme uha.
Kako sprečiti upalu spoljašnjeg uha na letovanju? Kada je u pitanju nega i zaštita uha, danas, na tržištu postoje proizvodi na bazi maslinovog ulja koje je specijalnim farmaceutskim metodama obrađeno i prečišćeno i na taj način prilagođeno za primenu u uho (VaxolTM sprej za uho). Sprejovi za uho na bazi maslinovog ulja su vrlo efikasni u prevenciji upala spoljašnjeg uha koje nastaju leti i obavezan su deo putne apoteke. Maslinovo ulje sadrži prirodan Vitamin E i polifenole koji imaju snažna antioksidativna i antibakterijska dejstva. Vitamin E smanjuje gubitak vode putem kože, povećava fleksibilnost epiderma i sprečava iritaciju. Pored toga, maslinovo ulje formira tanak film i sprečava zadržavanje vode u uhu.
|